Ezt a kis összeállítást azok ajánlom, akik a jövőben Leonbergit szándékoznak venni. Akik szeretnék megismerni nemcsak a fajta leírásban szereplő tulajdonságait, hanem a Leonbergi gazdák által a kutya nevelése, tartása során megismert tulajdonságokat is.
A Leonbergi megjelenése. Amikor az ember meglát egy Leonbergit először mindig az impozáns külső megjelenése fogja meg. Legtöbben ilyenkor szeretnek bele a Leonbergibe. Ha az elhatározást tett követi akkor hamarosan megérkezik a családba egy kicsi, bájos, imbolygó mackós járású, a farkát örökké csóváló bársonyos szőrgomolyag. Kis kutyához mérten nagy mancsával fáradhatatlanul futkározik, kerget mindent, ami a látóterébe kerül, rágcsál, elcsen minden érdekes tárgyat- főleg a gazdák cuccait-. Már egészen kicsi korában megmutatkozik az emberhez való szeretetteljes viszonya, hívó szóra azonnal odaszalad, és legszívesebben a közelében lábatlankodik. A kiskutyákra jellemző játékosságát sokáig megőrzi, külön öröm, hogy teljes szellemi és sokszor fizikai érettségét kb. 3 éves korára éri el, addig van egy "nagy - kis kutyagyerekünk"
Kamaszkorában az emberhez való kötődése még jobban kiteljesedik. A többi kutyával nem, vagy csak kivételes esetben agresszív. Ilyenkor érdemes egy kis engedelmességi kiképzésben részesíteni, amit nagyon könnyen megtanul, és könnyen kezelhetővé válik. A kutya falkában élő állat, azt kell benne tudatosítani, hogy a falkavezér a gazdája, nem ő, így ha rá is morran más kutyára, ezért rá kell szólni, hogy érezze, hogy ő nem moroghat, ezt csak a falkavezér teheti. Ez a kis alapkiképzés feltétlenül szükséges, mert bár békés szelíd természetű, de ne feledjük el, hogy kifejlett korára 40, 50, 60, 70 sőt 80 kg súlyú is lehet. Ereje az ember erejének többszörösére nő, és ha élete során véletlenül veszélyes helyzetbe kerülünk vele, akkor pusztán fizikai erővel nem lehet megállítani. Ezért fontos, hogy a kutyát fiatal korában az alap engedelmességre szoktassuk. Fontos a nevelés milyensége ugyanakkor! Ne feledjük, hogy a Leót csakis szép szóval szabad nevelni. A szigorú, katonás nevelést megviseli, megtört, félénk kutyává teszi. Az embert alapvetően egy-egy mozzanatából érti, szavak nélkül is érzékenyen reagál gazdájára, ezért amikor neveljük, partnerként kell vele bánni.
Kifejlett korára hatalmas termetű - főleg a kanok- impozáns kicsit az oroszlánra hasonlító megjelenésű kutyává válik. Ahol megjelenik ott csodálatot és termete okán némi félelmet vált ki a jelenlévőkből. De ne gondolja senki, hogy azért vesz Leonbergit, mert kiváló őrző védő kutya válik belőle, aki ezért vásárolna, annak ajánlom, ne tegye. Ő nem az a fajta aki szeret a parancsok világában élni. Nem neki találták ki a "csibészelést" nincs is szüksége rá. Neki a szeretet, a gazda és családja közelében való "sertepertélés" a lételeme. Azért jegyezzük meg, hogy bár szelíd jó lelkű kutyáról van szó, akivel terápiás kutyaként is sokszor találkozunk, nem egy "anyámasszony katonája" típusú kutya. Nem ugat feleslegesen, de a területének tekintett telket, kertet megvédi, jelzi az idegenek jelenlétét. De elsősorban megjelenésével, termetével és nem agresszív támadásaival tartja távol a nem kívánatos egyéneket.
A nagy test a tiszteletet parancsoló külső hatalmas szívet takar. Elég belenézni a szemébe az ember hatalmas melegséget lát végtelen szeretetet, és ragaszkodást olvashat ki belőle. Ennek a kutyának az ember a mindene. Általában minden embert elfogad, barátságosan viselkedik, de kitüntetett szertettel imádja a közvetlen családját és főleg az általa választott gazdáját.
Hagyományos értelemben vett kisebb kennelben csak kivételes esetben - tüzelés, sérülés utáni kímélet - tartsuk. Neki nagy tér kell tehát legyen a kertben ahol szabadon mozoghat, de ne tiltsuk el ha néha be akar jönni a házba azért, hogy a társaságunkat élvezhesse. Persze mivel nagy testű óhatatlanul meglátszik majd a jelenléte kertünkön, ezért ha mégis valamilyen módon szeretnénk elkülöníteni megfelelően nagy területet biztosítsunk számára, mint ahogy azt már sok tenyésztő megoldotta. Tehát nem 5-10 nm területre van szüksége. Ilyenkor azonban feltétlenül biztosítsuk számára, hogy sokat lehessen velünk az emberrel! A megfelelő lelki fejlődésének és a lelki érettségének eléréséhez erre feltétlenül szükség van. Ha a nevelésben és a tartásban sikerrel megtaláljuk a megfelelő egyensúlyt a kutya és a saját igényeink között akkor sok örömben lesz részünk és sok élménnyel leszünk gazdagabbak egy Leonbergi társ mellett.
/Adamek Béla/